Světová gymnaestráda 2023

Cvičilo se v sedmi halách v centru města, kde se během týdne vystřídala nejrůznější vystoupení - k vidění byly neuvěřitelné výkony z oblasti sportovní a moderní gymnastiky, teamgymu či párové a skupinové akrobacie. Kromě halových představení nechyběly ani hromadné skladby, které se cvičily na amsterdamském Olympijském stadionu. Programová nabídka byla opravdu velmi pestrá a zahrnovala 10 disciplín, mezi něž patří akrobatická gymnastika, tanec, freerunning, voltiž, rhönradská gymnastika, rytmická gymnastika, skoky na trampolíně, ženská gymnastika, mužská gymnastika a ukázkové sporty.

Českou republiku na této akci reprezentovalo téměř 1000 cvičenců z České obce sokolské, České gymnastické federace a České asociace Sport pro všechny, kteří vystoupili ve dvou hromadných skladbách a dvou pódiových blocích. ČOS připravila dvě skladby. Pódiová skladba pro muže a dorostence s názvem Před kamerou a hromadná skladba pro cca 500 mužů a žen s názvem Rocková symfonie.

Z Kolína se do nácviku Rockové symfonie zapojilo celkem 16 žen a 2 muži. A co víc, spoluautorkou této skladby, kterou na Olympijském stadionu předvedlo celkem 3x na 500 sokolů z celé ČR je kolínská cvičitelka a župní náčelnice, Jana Kosařová.

Celý týden si kolínští sokolové skvěle užili. První den se zúčastnili průvodu a zahajovacího ceremoniálu, volný čas trávili sledováním představení v halách či na stadionu, dále prozkoumáváním centra Amsterdamu a různými výlety po okolí. Byli také diváky večerních národních show Švýcarska, Portugalska a severských zemí. Poslední den si nenechali ujít ani závěrečný ceremoniál. Do Čech se vrátili nadšení a doufají, že za 4 roky se zúčastní 18. Světové Gymnaestrády v portugalském Lisabonu.