SOKOLGYM 2022

TJ Sokol Kolín

Je jednou z prvních, tedy nejstarších sokolských jednot. Byla založena brzy po Sokole Pražském, který vznikl v roce 1862.

Zápisy této kroniky začínají záznamem o účasti TJ Sokol Kolín na akci Sokolské Brno ve dnech 10-12.června 2022.

SOKOLGYM 2022

Sokolské Brno se konalo ve dnech 10. 6. - 12.6. 2022 v areálu Sokola Brno I, Župa Jana Máchala. My seniorky, i 2 muži, jsme se rozhodli nacvičit v rámci tohoto sportovního svátku, k 160. výročí založení Sokola, skladbu Spějme dál. Autorkou je Jarina Žitná, která se bohužel premiéry nedožila a zemřela na jaře 2021 ve věku 88 let. Skladbu Spějme dál sestavila pro 511 žen a mužů.

Nácvik vedla Martina Melicharová, sekundoval ji František Chalupa a to za stálého dozoru Evy Svobodové a Wikiny Věry Svobodové. Celkem nás nacvičovalo včetně náhradníků 14.Jmenovitě již výše zmínění Martina, František a Wikina, dále Hana Horová, Dana Esterlová, Milan Kocourek, Ilona Szabová, Marie Patočková, Milada Kmochová, Irena Hniličková, Drahomíra Valíšková, Marie Pouchlá a Jana Janatová.

Spolu se cvičenci Sokola Poděbrady a Asociace sportu pro všechny (ASPV) Tři Dvory jsme tvořili základní obrazech o 36 lidech.

Do Brna jsme se dopravili v pátek 10.6. rychlíkem. Většina z nás byla ubytována v Masarykově Domově mládeže, Cihlářská 21, hned vedle areálu Sokola Brno I. Ubytování v Domově mládeže bylo pěkné, prostorné, čisté. Ostatní z naší župy bydleli nedaleko v ZŠ Kotlářská 665/4. Ti spali na vlastních karimatkách. Většinou to byly cvičenky skladby žen Optimistky. Stravovali jsme se všichni v menze Domova a na patře ubytovny jsme měli kuchyňku. Myslím, že všichni byli spokojeni.

V sobotu celý den probíhaly zkoušky skladeb. My, se skladbou Spějme dál, jsme zkoušeli jako první od 6,30 hod. Zároveň probíhala spousta doprovodných programů. Například přehlídky pódiových skladeb v budově sokolovny během dopoledne a večer v komponovaném programu na Letní scéně hradu Špilberk pod názvem Křídla nad Špilberkem.

Hlavní program Sokolského Brna probíhal v neděli 12.6. Od 13 hodin jsme pochodovali Brnem v průvodu v čele s vlajkonoši, dechovou hudbou a krojovanými tanečníky Slovácké besedy. Průvodu se zúčastnili zástupci cvičenců všech skladeb. Brňané nás vřele vítali a atmosféra byla opravdu úžasná. Po příchodu na stadion bylo slavnostní zahájení. Cvičenci vystoupili v 15 skladbách, ženy se skladbou Optimistky dokonce ve dvou skupinách, protože se všechny na plochu nevešly. 4 z nich cvičily i ve skladbě Spějme dál.

Stadion Sokola Brno a jeho zázemí spolu s nádherným počasím navozovalo příjemnou a takovou domácí atmosféru. Myslím, že všichni účastníci z řad cvičenců, organizátorů i diváků si bohatě užili radost z pohybu, setkávání se a všude přítomného veselí. (HH)

Druhou akcí Sokol Gym, které se kolínské sokolky zúčastnily, byly Sokolské Parduice 2022 konané v sobotu 18. a v neděli 19. června, ale byly tam jen první den. Sestra Marta Melicharová napsala:

Jeli jsme v sobotu 6.49 vlakem.

Místo konání: Enteria aréna _ hokejový stadion

Hlavní sobotní ace byla 18.června, týden po Brnu. Ubytování ani stravu jsme si neobjednávali.

Na sestavu Jariny Žitné Spějme dál postavila Župa Tyršova podobně jako v Brně jednu “šestatřicítku”: 12 z Kolína, 12 z Poděbrad a 12 ze Tří Dvorů.

Na Optimistky přijelo z Kolína 20 cvičenek.

Kabely a dráty - předškolní děti celek je jedno lano - 6 - 8 dětí bylo z Kolína, autorka

Anna Uzlová sestavu napsala pro 200 dětí.

Autorkou sestavy Rodiče a děti je Jana Kosařová

Nejprve byla zkouška Optimistek, pak zkouška na Kabely a dráty, a zkouška Spějme dál.

Ve 13.30 bylo zahájení odpoledního programu

Cvičili jsme ještě jednou večer. Program skončil v 21h, domů jsme jeli z Pardubic v 21.46

O Sokolských Pardubicích 18.června napsala krátce také sestra Eva Svobodová:

Program byl rozdělen do tří bloků.

Organizace byla náročná a příprava nářadí na vystupování často narušovala plynulý chod.

Na závěr skladby Spějme dál cvičenci nestihli začátek skladby v rychlejším rytmu, ale i tak zvádli skladbu téměř perfektně.

Z naší jednoty se cvičenky zapojily také do skladby Jedeme na výlet, muži také do skladby Optimistky a Spějme dál.