Divadelní představení Lucerna

Jiráskovu Lucernu v kolínském Městském divadle uvedlo Divadlo pod Petřínem v sobotu 16.března. Vynikající produkce v režii Bohumila Gondíka byla téměř vyprodána. Většina diváků na odpoledním matiné byli sokolové s rodinami. Kouzelná hra Aloise Jiráska o dobru a zlu propojuje pohádkový příběh se světem ústrků panstva a moudrosti prostého člověka. Jirásek (1851-1930) hru napsal na začátku 20.století, premiéru v režii Jaroslava Kvapila měla v pražském Národním divadle 17.listopadu 1905. Od té doby provedlo Lucernu mnoho českých divadel, dočkala se celé řady zpracování ve filmu a v televizi.

Divadlo Pod Petřínem má svůj původ mezi nadšenci v Sokole Kampa, kteří v roce 2013 nastudovali úspěšnou inscenací Prodané nevěsty. Herci, tanečníci, hudebníci a zpěváci byli vesměs ochotníci, kteří se rozhodli pokračovat v umělecké tvorbě. Následovaly hry jako Jan Hus, Kulhavý mezek, Balada z hadrů nebo Naši furianti, celkem to bylo sedmnáct děl.

Lucerna měla premiéru 27.ledna. Na kolínské scéně se objevilo ne méně než 29 účinkujících včetně komparzistů a družic. Kněžnu (Evu Nádaždyovou), která přijíždí poprvé na své panství, očekává vedle patolízalského vítání směsice intrik a zákulisních piklů panských úředníků. V řadě dějových zvratů vystupují svérázné postavy hlučících hudebníků, ale také žárlivá Klásková v podání Ivy Theissigové. Skvělý výkon podal Lukáš Homola v roli mlynáře a Lenka Francová jako Hanička. Mě osobně obzvlášť zaujali starý vodník Ivan (Roman Chlup) a mladý vodník Michal (Jan Petričák). Oba jsou dokladem názoru slavného anglického herce Lawrence Oliviera, podle něhož v divadle nejsou velké a malé role, nýbrž prvotřídní a druhořadí herci a herečky. Syn režiséra Lucerny, dramaturg a autor hudby Dalibor Gondík, byl o přestávce obléhán nadšenými fanynkami. O úspěchu kolínského představení Lucerny svědčily i nadšené, dlouho trvající ovace. Další představení Lucerny budou v Litomyšli, Kladně, Prostějově a Sedlčanech. Slavného vyvrcholení se Lucerna v podání Divadla pod Petřínem dočká před XVII. Všesokolským sletem v pražské Národním divadle 30.června.

(MK)